ULTRASZILINA.SK | ,

MŠK ŽILINA – Spartak Moskva
Streda, 15.December 2010  11:27
ŽILINA – Rozprávka menom Liga majstrov napísala svoju poslednú kapitolu uplynulú stredu večer, kedy naši futbalisti nastúpili na záverečný duel F skupiny proti ruskému Spartaku Moskva. Vytúžený „happy end“ v podobe zisku prvých bodov (či aspoň bodu) sa však nekonal…

Futbalový zápas je sviatkom, respektíve by nim mal byť, lenže na Slovensku je futbalových sviatkov veľmi málo. Uplynula streda však bola opakom, mesto žilo futbalom celý deň, od rána k nám prúdili stovky Rusov, ktorých bolo možné stretnúť naozaj všade. V celku pokojná atmosféra sa s blížiacim začiatkom zápasu postupne menila, strety spartakovcov s políciou či menšie výmeny názorov s nami však boli len „tichom pred búrkou“.

Tá prišla hneď v úvode zápasu, v 4. minúte pristáli na ihrisku prvé svetlice, nasledovala dymovnica a švédsky arbiter prerušil hru a poslal obe mužstvá do kabín. Počas prerušenia vniklo zhruba 20 Moskovčanov na ihrisko a v štýle ruskej rozprávky „No počkaj zajac“ popreháňali usporiadateľov na východnej tribúne. Až následný dohovor zo strany hosťujúcich hráčov čiastočne upokojil  situáciu v hľadisku a zápas tak mohol pokračovať.

V kotli na severnej tribúne sa zišlo zhruba 400 fanatikov, ktorým, aj napriek minusovým teplotám, veru zima nebola. Fandenie od prvej minúty nenarušilo ani prerušenie hry. Chorály, skákačky, prekrikovačky sa konečne ozývali zo severnej tribúny aj počas zápasu Ligy majstrov. Naši hráči stavili na pozornú obranu, ktorá v prvom polčase až na pár momentov pracovala na výbornú a keďže smerom dopredu sme moc nebezpeční neboli, polčasová remíza bola realitou.

Druhé dejstvo „odpálila“ gólová radosť v podaní Šošonov, o ktorú sa postarala dvojica Jež – Majtán, kedy prvý menovaný nahrával a druhý otváral skóre zápasu. Radosť však trvala necelých sedem minút, keď po chybe našej obrany vyrovnal Alex a o ďalších sedem minút otočil výsledok v prospech Spartaka Ibson. Žilinčania aj napriek neodškriepiteľnej snahe už nedokázali odvrátiť prehru, k čomu nemalou mierou prispeli aj arbitri. Najskôr zapískali viac ako diskutabilný ofsajd Oravcovi, potom neodpískali faul v pokutovom území na toho istého hráča a čerešničkou bola neodpískaná ruka taktiež v šestnástke. Funkcia bránkových rozhodcov sa opäť (rovnako ako v Marseille) ukázala ako zbytočná.

Fandenie v druhom polčase pozitívne poznačil úvodný gól stretnutia, šanca na prvé body bola reálna, a tak si nejeden fanatik šiel vykričať hrdlo. Moskovčania však dvoma gólmi veru schladili dovtedy vládnuci entuziazmus na štadióne, no len na pár minút. Do posledných chvíľ tlačil hlavne sever svojich aspoň k remíze, bohužiaľ, nula na konte bodov nám ostala aj po tomto zápase. Aj napriek nelichotivej bilancii v lige šampiónov bola záverečná vzájomná ďakovačka opodstatnená.

Premiérové účinkovanie v Lige majstrov nám nevyšlo, skóre 3:19 a posledné miesto v F-skupine bez zisku bodu zatienilo naše úspešné ťaženie v predkolách tejto súťaže. Aj napriek tomu všetkému bola táto jeseň prelomovou, nielen pre klub, mesto, ale aj pre nás fanúšikov. „Malá“ Žilina sa opäť trošku zviditeľnila v Európe!