ULTRASZILINA.SK | ,


Góral Żywiec

klub / kibice / mesto

 

História KS “Góral” sa datuje do roku 1956, kedy sa skupina mladých členov rozpusteného boxerského oddielu LKS Łodygowice (leží asi 6 km od Żywca) rozhodla založiť vlastný klub – LKS “Góral” Żywiec. Stalo sa tak 1. septembra toho roku a klub mal vtedy iba jeden oddiel, boxerský. Postupne začali pribúdať aj oddiely v iných športoch, no ten boxerský sa s desaťročnou prestávkou v rokoch 1971-81 udržal až doteraz a je vôbec najúspešnejší, keď klub odchoval niekoľko špičkových závodníkov, poľských majstrov, majstrov sveta (Tomasz Adamek, foto) či účastníkov olympijských hier.O dva roky neskôr vznikol aj oddiel vzpieračov, ktorý rovnako ako ten boxerský nazbieral počas svojho pôsobenia veľa úspechov (napr. vzpieračka Agata Wróbel získala tituly ME, MS a olympijskú medailu). Medzi ďalšie oddiely, ktoré fungovali, prípadne ešte fungujú pri ZKS, patria cyklistický (Majsterka Poľska Irena Waligora), tenisový či oddiely v plážovom alebo klasickom volejbale. Väčšina z nich mala napriek veľkým športovým úspechom permanentne veľké finančné problémy, pre ktoré niektoré z nich medzičasom zanikli.

Podobne komplikovaný osud mal aj samotný futbalový klub. Ten bol založený v roku 1976, keď došlo k podpisu sponzorskej zmluvy medzi športovým klubom a miestnym pivovarom, ktorá natrvalo zmenila tvár tohto klubu. Futbalový tím začal úplne od podlahy v triede C. Odtiaľ však hneď prvý rok postúpil o súťaž vyššie. Na postup do ligových súťaží čakali do roku 1982. V tom roku bol za predsedu klubu zvolený T. Niepielski, pod ktorého vedením sa o rok neskôr podarilo otvoriť novú športovú halu. O rok neskôr hrali futbalisti okresnú ligu a ďalší rok postúpili dokonca do III. ligy.

 

Na ul. Browarnej, na ktorej sídli aj miestny pivovar, následne otvorili nový futbalový štadión. Na otvárací zápas prišlo cez 5000 divákov a tak sa veľa z nich nedostalo ani na tribúny. Spolu s nie dobrými výsledkami postupne klesal záujem divákov, Góral vypadol do IV. ligy. Mladí sa však od klubu neodvrátili a keďže pretrvával veľký záujem o hranie za tím, v roku 1986 sa vytvorili dva seniorské tímy – jeden hral okresnú ligu a ďalší A triedu. Na začiatku 90. rokov tím opäť postúpil do tretej ligy.

V tej dobe hrával za Góral Żywiec aj Tomasz Hajto, známy reprezentant Poľska a bývalý hráč tímov ako MSV Duisburg či Schalke 04. Po troch sezónach v III. lige vypadol Góral opäť o súťaž nižšie, tento raz však veľmi nešťastne. Na konci sezóny sa síce udržal nad čiarou zostupu, no po nečakanom zostupe druholigového tímu GKS Tychy o súťaž nižšie sa počet vypadávajúcich rozšíril. V štvrtej lige zakotvil tím ZKS Góral Żywiec na dlhé roky, počas nich sa väčšinou pohyboval v strede tabuľky.

 

Posledné dve dekády sú asi najťažšie v histórii klubu. Po revolúcii a následnej privatizácii pivovaru prišiel klub o športoviská a musel opustiť futbalový štadión na ul. Browarnej. Klub dostal ako náhradu malý štadión v časti Zabłocie (viď foto), ktorý si následne prerobil a hráva tam až doteraz. Po finančných problémoch sa klub zlúčil s ďalším miestnym klubom KS Czarni a tak od roku 2001 funguje pod názvom TS Czarni-Góral Żywiec.

 

Okrem zmeny názvu sa po spojení klubov zmenili aj farby klubu či logo. Fanúšikovia však aj naďalej chodia na zápasy v tradičných farbách – žltej, bielej a zelenej – a bojujú za prinavrátenie tradícii klubu späť.

 

V sezóne 2010/2011 skončil Góral v lige na nepostupovom 2. mieste. Po opätovnom sklamaní nastal tesne pred začiatkom novej sezóny nečakaný zlom. Po odhlásení sa jedného klubu z III. ligy a presunoch tímov medzi súťažami rozhodol futbalový zväz o postupe Góralu Żywiec o ligu vyššie. Od sezóny 2011/2012 je účastníkom IV. ligi Śląskiej grupy II, kde ho hneď v prvej sezóne čakali zaujímavé zápasy (na ihrisku i mimo neho) so súpermi ako AKS Mikołów či GKS Jastrzębie. Oba tímy však od sezóny 2013/14 už v IV. lige nepôsobia, zatiaľ čo Góral rok čo rok bojuje o postup do atraktívnej III. ligy, ktorý je aj po sezóne 2014/15 ešte viac v nedohľadne, keďže klub zo IV. ligy vypadol.

 

 

V sezóne 2015/2016 mužstvo pôsobí v Profi Credit okresnej lige – skupina Bialsko-Biala, v ktorej zvádza boj o opätovný postup do IV. ligy. Boj sa však neodohráva iba na ihrisku, ale aj za “zeleným stolom”. Fanúšikovia klubu sa stále usilujú o prinavrátenie pôvodného názvu klubu, s ktorým nesúhlasí primátor mesta a tiež zástanca klubu Czarni Źywiec. Fanúšikovia presadili zmenu názvu klubu na KS Góral 1956 Źywiec, avšak rozhodnúť musí ešte súd. Po športovej stránke vládne v klube spokojnosť. Jesennú časť zakončili futbalisti ZKS na 5. priečke s 9 bodovým mankom na prvého.

 

Počas jarnej časti sa podarilo futbalistom KS Góral poskočiť o jednu priečku a obsadili konečné 4. miesto s 9-bodovým mankom na prvý Beskid Skorczów.

 

Sezónu 2016/2017 odštartoval Góral opäť v Liga Okręgowa, kde po pätnástich zápasoch jesennej časti figuroval na tretej priečke s 8-bodovým mankom na druhú Wislu a s 10-bodovým mankom na prvý Ustroń. Sezónu nakoniec družina Góralu skončila na 4. mieste s rovnakým počtom bodov ako Czechowice – Dziedzice, na prvých dvoch miestach sa poradie nezmenilo.

 

 

Ďalšia sezóna sa niesla v znamení prebudovania kádra. Jeseň nebola tak úspešná ako v predchádzajúcej sezóne. Góral ju zakončil s 22 bodmi na 9. mieste a na jar si pohoršil ešte o jednu priečku a skončil desiaty.

 

V sezóne 2018/2019 sa podarilo hráčom Góralu obsadiť ôsmu priečku, čim zlepšili o dve miesta svoj výkon z predchádzajúcej sezóny.

 

Nasledujúca sezóna sa vplyvom svetovej pandémie korona vírusu, ktorá udrela v marci 2020, nedohrala. Góral bol na priebežnej 10. priečke z celkového počtu 16-tich účastníkov.

 

Sezóna 2020/2021 bola jednou z najúspešnejších v histórii klubu. Góral dokázal vyhrať svoju ligu o dva body pred mestským rivalom Koszarawou a postúpiť do vyššej ligy – IV. ligy Slaskej!

 

  

Účinkovanie vo štvrtej lige Slaskej trvalo len pol sezónu. Góral po jesennej časti skončil na poslednom mieste a do jarnej časti vpyvom finančných problémov ani nenastúpil.