GÓRAL ŻYWIEC – Tempo Puńców
Nedeľa, 2.Máj 2010  13:27
ŻYWIEC – Na návštevu bratov z Góralu sme sa tešili takmer dva mesiace, takže je jasné, že sme sa nemohli dočkať odchodu. Okolo 11. sa stretávame na parkovisku jedného nákupného centra, meníme si peniaze, dopĺňame zásoby na cestu a tesne pred pol 12. vyráža deväť áut smer Źywiec.

Cestou sa niektoré zastavujú na pumpách, veď pitný režim je dôležitý.  Nálada je v každom aute výborná, vypeká sa hudba, šále visia z okien, proste nádhera.

Okolo jednej prichádzame do Źywca, kde nás už čakajú naši bratia, ktorí nás navigujú na neďaleké parkovisko. Po vystúpení z áut nasleduje zvítanie sa s kamarátmi, ktorí nás ihneď berú do krčmičky, ktorá je súčasťou miestneho pivovaru.

Pol hodinu pred začiatkom zápasu opúšťame krčmičku a vydávame sa na štadión. Počas cesty si spríjemňujeme cestu spievaním chorálov a o chvíľku sa k nám pridávajú aj chalani z Čadce, ktorí prišli mikrobusom. Za pár minút prichádzame na štadión, ktorý lemujú krásne ultras grafitty. Domáci už majú pre nás pripravené lístky, takže sa hneď dostávame na tribúnu. Postupne prichádzajú ďalší domáci fans a nakoniec vytvárame asi 200-členný kotol, z toho asi 60 fanatikov zo Žiliny.

Na začiatku zápasu sa zo strechy tribúny spúšťa obrovský igelitový nápis GÓRAL ŽILINA, ktorý je podsvietený niekoľkými desiatkami hiroším, čo vytvára nádherné chóreo. Následne sa spúšťa poriadny hukot, raz sa spievajú žilinské chorály, raz źywiecke. Počas prvého polčasu sa odpaľuje ešte zopár hiroším, nejaká tá dymovnica, dáva sa prekrikovačka či dokonca vytlieskavačka. Domáci hráči majú na ihrisku miernu prevahu, no polčas končí bez gólov.

Prestávku využívame na výmenu šálov, malé osvieženie a prípravu vecí na druhý polčas.

Ten začíname poriadnym hukotom, odpaľujeme pár hiroším, dymovnicu, ktorá sa dostala až na ihrisko, ale všetko sa v pohode zvláda. V 50. minúte sa zo strechy tribúny spúšťa veľká sektorovka v zeleno-žlto-bielych farbách, pod ktorou sa ozýva mohutné Góral Góral. O desať minút začína malá pyro show, najskôr je odpálených asi 20 bengálov, nasledujú hirošimy, stroboskopy a celé toto krásne divadlo je sprevádzané fanatickým spievaním celej družobnej rodiny. Výborná atmosféra pomáha aj hráčom, ktorí strieľajú v 72. a 82. minúte dva góly, vďaka čomu víťazia 2:0.

Po zápase nasleduje ďakovačka hráčov, nielen domácich, ale aj hosťujúcich, ktorí oceňujú úžasné predstavenie. Podávanie rúk s hráčmi a mohutné HEJ HEJ GÓRALE dáva definitívnu bodku za stretnutím.

Pred štadiónom sa na pamiatku spolu fotíme a vydávame sa na cestu do krčmičky. Zvyšok príjemného večera debatujeme s domácimi, bavíme sa, oslavujeme víťazstvo. Okolo pol ôsmej vyrážame smer Žilina, domáci nám ešte dávajú zopár drobností na cestu, čo si veľmi vážime. Cestou späť sa zastavujeme ešte na pumpe, aby sme minuli peniaze, pretože vďaka veľkej pohostinnosti domácich sme na to nemali priestor. Do Žiliny prichádzame okolo pol desiatej, kedy sa aj dozvedáme výsledok nášho MŠK, vďaka čomu je tento deň ešte krajší.

Na záver patrí obrovská VĎAKA za pohostinnosť, darčeky, za celkovú organizáciu bratom zo Źywca, chalani nám ukázali, o čom je družba…

Žilina jest, Žilina jest, przyjaciel Góral Źywiec!