ULTRASZILINA.SK | ,


Kibice Górala

 

klub / kibice / mesto

 

Štadión pri ul. Browarnej sa začal postupne zapĺňať fanúšikmi so šálikmi okolo krku, tj. prvými ultras a organizovanými fanúšikmi, niekedy na konci 80. rokov. Bolo to v čase, keď klub na striedačku pôsobil v III. a IV. lige, čo bolo na vtedajšie podmienky veľkým úspechom. Výraznejší vývoj a posun vo fandení nastal v roku 1992, keď ZKS opätovne postúpil do III. ligy. Bolo to v období, keď to v Poľsku žilo na tribúnach a ani Żywiec nezostal bokom.

Divoké obdobie, počas ktorého nie jeden raz boli hostia hnaní zo štadióna, nehovoriac o vzruchu pri výjazdoch na ihriská súperov. Medzi najlepšie akcie tej doby patria výjazd na zápas s Hejnałom Kęty v počte približne 80 osôb, bitka s fanúšikmi GKS Jastrzębie (92r.) či ataky na hostí z Odry Opole (93r.), KS Myszków (93r.) a Górnika Pszów (fanklub Ruchu Chorzów ; 94r.), ktoré vždy skončili výhrami domácich.

gz3 gz1


Na jar v roku 1994 vypadol Góral Żywiec do IV. ligy. Kotol sa v tej dobe pohyboval v rozmedzí od 40 do 100 fanúšikov, na výjazdoch to boli počty medzi 20 až 80 osobami. Veľkou vzájomnou podporou si Górali pomáhali v tej dobe ešte s družobnými fans BKSu Bielsko Biala. Najlepšou chuligánskou akciou v tom období bolo napadnutie početnejšej skupiny GKS Tychy na stanici v Bialsku, ktorého sa okrem Góralu zúčastnili aj BKS a skupinka zo Zagłębia Sosnowiec.

V štvrtej lige bez výraznejších  súperov nastalo obdobie bez akéhokoľvek vzruchu. Až do roku 1996, keď bola zrušená družba s BKS. Odvtedy prebehlo množstvo stretov s blízkym susedom, z ktorého BKS síce vyšiel viackrát víťazne, no ani na jeho strane nebola núdza o ukoristené vlajky, šáliky či rozbité hlavy. Tieto akcie prebiehali počas dlhšieho obdobia, najmä po “vzkriesení” fanúšikovskej scény v Żywci  v roku 1998.

Na štadión sa vrátila stará zostava, doplnená o veľa mladých nadšencov, ktorí mali chuť vrátiť Góralu Żywiec meno, ktoré mu právom patrí. Od tej doby sa začalo chodiť na všetky domáce aj vonkajšie zápasy a kotol nabral na početnosti aj hlasitosti. V počte 70 hláv na zápase v Oświęcime proti miestnej Unii sa vbehlo na ihrisko a počas prerušenia zápasu boli domáci fanúšikovia vyhnaní z tribún a následne aj zo štadióna. Nasledovala bitka s políciou.

gz4 gz6

Ďalší výjazd (do Libiąża) mal podobný priebeh, tento raz už 3 hodiny pred zápasom sa 60 členná kvalitná ekipa pustila v meste do bitiek s domácimi a následne aj s miestnou políciou. Strety trvali až do začiatku zápasu. Oba tieto výjazdy patria medzi najväčšie chuligánske akcie “kibicov” Górala. Bohužiaľ ich negatívnym následkom bolo, že si veľa ľudí muselo dať od futbalu na dlhšiu dobu pauzu a prišla tak ďalšia kríza.

Po skončení sezóny 2000/2001 to vyzeralo, že sa všetko začne pomaly vracať späť do starých koľají. Bohužiaľ nastalo nečakané rozpustenie klubu a následne fúzia s krachujúcim klubom KS Czarni Żywiec. Vznikol tak umelý klub TS Czarni Góral Żywiec. Jeho vznik spôsobil rozkol medzi fanatikmi a stratenú sezónu 2001/2002, počas ktorej stálo za zmienku iba protestné prerušenie derby zápasu s tímom Koszarawą Żywiec, keď na trávnik vbehlo počas hry 50 fanúšikov.

Až v roku 2003 sa skupina 15 fanatikov rozhodla obnoviť fanúšikovskú tradíciu Górala Żywiec. Výsledkom ich snaženia bol na dobré zápasy viac ako 100 členný kotol, 40 členná chuligánka a veľmi dobré výjazdy do Jastrzębia (60 osôb), Bialska (70, v tom 8 Žilina), Jaworzna (cca. 50 osôb zostalo pred štadiónom kvôli výjazdovému zákazu) či Mikołowa (30, získané dve vlajky).

gz7 gz9

Sezóna 05/06 bola poslednou v IV. lige. Počas nej prebehol aj veľký výjazd do Bialska proti miestnemu BKS v počte 170 osôb. Odvtedy hrá klub iba okresnú ligu, v ktorej nemá na tribúnach takmer žiadnych súperov. Každý rok tak prebieha iba pár väčších výjazdov do blízkych miest v počtoch od 80 do 180 osôb. Popri klubových zápasoch Poliaci vo veľkých počtoch navštevujú aj zápasy svojho národného tímu.

gz11

Družba s MŠK ŽILINA

Ako bolo vyššie spomenuté, na zápasoch Żywca sa postupne začali objavovať fanúšikovia zo Žiliny. A naopak. Príčinou vzájomných návštev a podpory bolo uzatvorenie družby medzi oboma tábormi v roku 2002. Stalo sa tak pri príležitosti nášho domáceho zápasu so Spartakom Trnava, ktorý dostal v ten deň od oboch táborov bitku. Podobný osud stihol v sezóne 02/03 aj Slovan, ROW Rybnik či opäť fanklub Ruchu Chorzów, Mikołow.

Na našich domácich zápasoch sa postupom času začali naši poľskí priatelia objavovať stále častejšie. Okrem domácich zápasov nás výrazne podporujú aj na zápasoch v európskych pohároch (najmä v Amsterdame, Belehrade, Marseille či Londýne). Najvýraznejšie dva výjazdy z vrcholného obdobia fungovania “Žilinských Fanatikov”, to jest z roku 2010, boli oslava titulu v Banskej Bystrici v jarnej časti sezóny 2009/10 a zápas Ligy majstrov v Prahe proti Sparte (roztrhaná jedna z dvoch skrojených vlajok Sparty). Na oboch sa zúčastnilo približne 50 fanatikov Górala.

gz5 gz12

Družba nabrala na intenzite a výrazne sa dostala do povedomia širšej verejnosti nasledujúce 2 roky. Výraznú podporu na zápasoch u nás, keď naši priatelia z Poľska nechýbali minulú sezónu na takmer žiadnom zápase Žiliny, sme opätovali na zápase s Tempom Puńców, ktorého sa zúčastnila 60-tka zo Žiliny. V roku 2011 to boli z našej strany výjazd v Strumieni (po ceste Góral poráža BKS) či v Jasenici, derby s Koszarawou a domáci zápas s Wisłou Ustronianka.
 
gz14 gz13

 

V sezóne 2011/12, po postupe Górala do IV. ligy, sme sa konečne dočkali atraktívnych zápasov v podobe súbojov s GKS Jastrzębie. Domáci duel sa odohral pred veľmi peknou návštevou 500 divákov, z toho cca 130 hostí a za účasti 33 Žilinčanov. Do histórie sa však zapíše až “odvetný” zápas z apríla 2012 – do Jastrzębia cestovalo takmer 300 fanatikov, z toho až 120 Žilinčanov! Pre Góral aj pre nás sú to doteraz rekordné výjazdové čísla z ich zápasov. Okrem skvelého počtu sme sa prezentovali aj hlasným celozápasovým supportom, veľkým sektorovým choreom a samozrejme i množstvom pyrotechniky.

 

V rovnakej sezóne natrafil Góral na ešte jedného atraktívneho súpera. V pohári mu prisúdil žreb odvekého rivala – BKS Bielsko-Biala. Napriek prehre 0:3 to bol v Żywci menší futbalový sviatok. Obaja súperi sa stretli vo vzájomnom zápase po dlhých rokoch a nenávisť bolo cítiť na každom kroku. BKS zabral celú hlavnú tribúnu v počte 600 fanúšikov (v tom Zagłębie Sosnowiec i Legia Warszawa). Góral bol podporený o nás v počte 18ks a zároveň 70 člennú ekipu Polonie Bytom, s ktorou začali v tom období Poliaci utužovať vzájomné vzťahy. Na zápase opäť nechýbalo na oboch stranách množstvo pyra, choreografie i pozápasová awantura, keď Polonisti prevalili betónový plot a zaatakovali pochod hostí.

 

Rok 2012 sa niesol v znení osláv 10 rokov od založenia družby. Ich vrcholom bol zápas Góral Żywiec – GTS Bojszowy, na ktorom sme spoločne odprezentovali niekoľko transparentov a choreografií a už tradične tony pyrotechniky. Celková návšteva na zápase bola 250 fanúšikov, vrátane cca 70 Žilinčanov. V tejto sezóne sme si zapísali niekoľko ďalších výjazdov do PL v menších počtoch, rovnako tak Poliaci nás podporili na množstve zápasov, medzi ktorými vyčnieval opäť teraz už legendárny výjazd do Bystrice.
 
 
Ďalšia sezóna už bola plne zasiahnutá našim bojkotom na futbale, trvajúcim do dnes. Vzájomná aktivita sa tak presunula na zápasy Górala, no história sa tento raz prepisovala na našom zápase. Dočasný “zmier” s vedením nášho klubu na finále SP v Ružomberku proti Slovanu bol skvelou príležitosťou ukázať sa. Góralov pricestovalo do Ružomberka 50 a ďalších 50ks pridala aj spriatelená Polonia Bytom. Ani tak početná ekipa na našej tribúne ale k zisku pohára nepomohla.
 
V ďalšom období sa fanúšikovia Górala snažia zmeniť názov klubu, čo sa im aj pred sezónou 2015/2016 darí. Klub sa premenoval na KS Góral 1956 Źywiec, avšak primátor a zástanca klubu Czarni Góral (pred takmer 14 rokmi došlo k spojeniu dvoch klubov – Góral Źywiec a Czarni Źywiec) so zmenou nesúhlasí a rozhodnúť musí súd.